EEU-TA1J101
VIGOR # :
918721
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
EEU-TA1J101 PDF
Type Description
Series:TA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:442 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:680 mA @ 100 kHz
Impedance:205 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)