UCY2D390MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
918952
Description
CAP ALUM 39UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCY2D390MPD PDF
Type Description
Series:UCY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:39 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:325 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:650 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)