AFK686M63G24T-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
919006
Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
AFK686M63G24T-F PDF
Type Description
Series:AFK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):350mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:400 mA @ 100 kHz
Impedance:350 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.473" W (10.30mm x 12.00mm)