35MXG5600MEFCSN22X35
VIGOR # :
919081
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
DataSheet
35MXG5600MEFCSN22X35 PDF
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.4495 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)