NPA22M16
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
919151
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
NPA22M16 PDF
Type Description
Series:NPA
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.591" L (6.00mm x 15.00mm)