EMVE160GDA222MMH0S
VIGOR # :
919258
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
DataSheet
EMVE160GDA222MMH0S PDF
Type Description
Series:Alchip™- MVE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)