USP1HR33MDD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
919397
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
USP1HR33MDD PDF
Type Description
Series:USP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.25 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)