ALF40C153EH063
VIGOR # :
919404
Description
CAP ALU 15000UF 20% 63V PRESSFIT
DataSheet
ALF40C153EH063 PDF
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):39mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.81 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.99 A @ 10 kHz
Impedance:34 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)