B43305A2567M
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
920507
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43305A2567M PDF
Type Description
Series:B43305
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):230mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.95 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:310 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)