63YXF22MEFC6.3X11
VIGOR # :
920984
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63YXF22MEFC6.3X11 PDF
Type Description
Series:YXF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:77 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:140 mA @ 100 kHz
Impedance:1.3 Ohms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)