678D337M016CD3D
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
921310
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
678D337M016CD3D PDF
Type Description
Series:678D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):370mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:364 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:520 mA @ 100 kHz
Impedance:136 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.740" (18.80mm)