35USC8200MEFCSN22X40
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
921319
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35USC8200MEFCSN22X40 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.9905 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)