B43254F2477M
VIGOR # :
921350
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
DataSheet
B43254F2477M PDF
Type Description
Series:B43254
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.48 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.294 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)