ALS70H184LM040
VIGOR # :
921615
Description
CAP ALUM 180000UF 20% 40V SCREW
DataSheet
ALS70H184LM040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:180000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):9mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:19000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:28.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:30.3 A @ 10 kHz
Impedance:9 mOhms
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)