EKMH401VSN331MA35S
VIGOR # :
921739
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
DataSheet
EKMH401VSN331MA35S PDF
Type Description
Series:KMH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):753mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.9305 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)