AFK227M25F24T-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
921757
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
AFK227M25F24T-F PDF
Type Description
Series:AFK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):160 mohm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:450 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 100 kHz
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm)