NEH4.7M63BA
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
921767
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
NEH4.7M63BA PDF
Type Description
Series:NEH
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.492" L (6.00mm x 12.50mm)