UPS1H101MPD
VIGOR # :
921961
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UPS1H101MPD PDF
Type Description
Series:UPS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:340 mA @ 100 kHz
Impedance:360 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)