MLP331M400EB1A
VIGOR # :
921984
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V FLATPACK
DataSheet
MLP331M400EB1A PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):530mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.5 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)