ALS71H823DF025
VIGOR # :
922085
Description
CAP ALUM 82000UF 20% 25V SCREW
DataSheet
ALS71H823DF025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:82000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):20mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:14.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:16.1 A @ 10 kHz
Impedance:19 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)