ALS70A512MF400
VIGOR # :
922123
Description
CAP ALUM 5100UF 20% 400V SCREW
DataSheet
ALS70A512MF400 PDF
Part Status:Active
Capacitance:5100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):36mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:19000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:14 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:22.7 A @ 10 kHz
Impedance:22 mOhms
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:2.598" Dia (66.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)