157KXM035M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
922168
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V THRU HOLE
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
157KXM035M PDF
Type Description
Series:KXM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.3263Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:304 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:760 mA @ 100 kHz
Impedance:220 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)