ALS81G392NF500
VIGOR # :
922311
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
DataSheet
ALS81G392NF500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):61mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:12.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:19 A @ 10 kHz
Impedance:46 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)