UCY2D471MHD6
VIGOR # :
922330
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL
DataSheet
UCY2D471MHD6 PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.8 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.870" (47.50mm)