SLPX121M400A3P3
VIGOR # :
922334
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
DataSheet
SLPX121M400A3P3 PDF
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.66Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.6 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)