ELXS501VSN271MA40S
VIGOR # :
922388
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
DataSheet
ELXS501VSN271MA40S PDF
Type Description
Series:LXS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.0306 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.673" (42.50mm)