UPW1V100MDD6TP
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
922402
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPW1V100MDD6TP PDF
Type Description
Series:UPW
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:36 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:950 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)