338LBB080M2CF
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
922478
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
338LBB080M2CF PDF
Type Description
Series:LBB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):75.36mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.21 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.0125 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)