UHE1C331MPD1TA
VIGOR # :
922522
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
UHE1C331MPD1TA PDF
Type Description
Series:UHE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:448 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:130 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)