381LR121M420H032
VIGOR # :
922575
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
DataSheet
381LR121M420H032 PDF
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.105Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.46 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)