ERLA251LIN901KR45M
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
922602
Description
CAP ALUM 900UF 20% 250V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ERLA251LIN901KR45M PDF
Type Description
Series:RLA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.515 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.559" (14.20mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.870" (47.50mm)