ECO-S1EA222BA
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
922646
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ECO-S1EA222BA PDF
Type Description
Series:TS-HA
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):241mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.495 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)