SK100M450ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
922674
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
SK100M450ST PDF
Type Description
Series:SK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):26.54Ohm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)