EEE-FT1A102AL
VIGOR # :
922694
Description
CAP ALUM 1000UF 10V 20% SMD
DataSheet
EEE-FT1A102AL PDF
Type Description
Series:FT, Halogen Free
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):80mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:595 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:850 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)