UCS2V100MPD1TD
VIGOR # :
922709
Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
DataSheet
UCS2V100MPD1TD PDF
Type Description
Series:UCS
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:175 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:350 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)