ELXS401VSN181MP35S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
922737
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ELXS401VSN181MP35S PDF
Type Description
Series:LXS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.4586 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)