HVMLS173M7R5EK1A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
922787
Description
CAP ALUM 17000UF 20% 7.5V FLTPCK
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
HVMLS173M7R5EK1A PDF
Type Description
Series:MLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:17000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:7.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):77mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:12.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:13.5 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)