B43231A4397M
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
922799
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43231A4397M PDF
Type Description
Series:B43231
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.286 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)