475CKH250M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
922820
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
475CKH250M PDF
Type Description
Series:CKH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):52.911Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:150 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)