ALC80E823FP040
VIGOR # :
922897
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 82000UF 40V
DataSheet
ALC80E823FP040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:82000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:18.33 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:20.56 A @ 10 kHz
Impedance:9 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)