UCL1C101MCL6GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
922928
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCL1C101MCL6GS PDF
Type Description
Series:UCL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 100 kHz
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)