UPA1V272MHD
VIGOR # :
922951
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
UPA1V272MHD PDF
Type Description
Series:UPA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.389 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.81 A @ 100 kHz
Impedance:17 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)