LKX2W271MESB40
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
922965
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LKX2W271MESB40 PDF
Type Description
Series:LKX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:1.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.7589 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)