UVK1H2R2MDD
VIGOR # :
922979
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UVK1H2R2MDD PDF
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:56 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)