MAL215877822E3
VIGOR # :
922995
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 40V SNAP
DataSheet
MAL215877822E3 PDF
Type Description
Series:158 PUL-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):57mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:47 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)