RXW100M1CBK-0511S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
923003
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXW100M1CBK-0511S PDF
Type Description
Series:RXW
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:180 mA @ 100 kHz
Impedance:600 mOhms
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)