ALC80C123EL100
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
923009
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 12000UF 100
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALC80C123EL100 PDF
Type Description
Series:ALC80
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):31mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.47 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12.45 A @ 10 kHz
Impedance:27 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):3.228" (82.00mm)