EEU-FM1C471
VIGOR # :
923015
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
EEU-FM1C471 PDF
Type Description
Series:FM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:967.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.24 A @ 100 kHz
Impedance:38 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)