ALF40C822EL100
VIGOR # :
923109
Description
CAP ALU 8200UF 20% 100V PRESSFIT
DataSheet
ALF40C822EL100 PDF
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):34mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.28 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.78 A @ 10 kHz
Impedance:29 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):3.228" (82.00mm)