AFC226M06B12T-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923135
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
AFC226M06B12T-F PDF
Type Description
Series:AFC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):19.6Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:60 mA @ 100 kHz
Impedance:3 Ohms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)